Најчешћа питања и одговори
Где могу да купим Речник интернета?
О: Имате два могућа одговора на ово питање…
Прво издање Речника је БЕСПЛАТНО и иза тог издавачког подухвата стоји хостинг компанија mCloud из Београда, која је схватила потенцијал Речника и за маркетинг садржајем и за односе с јавношћу. Зато је то 1. издање поклон свим члановима српске интернет заједнице и доступно је у облику веб-сајта на коме се тренутно налазите.
Друго измењено и допуњено издање Речника има 1200 појмова за дигиталну писменост и постоји само у облику књиге са 307 страна, у тврдом повезу, чији је издавач ПРОМЕТЕЈ, Нови Сад, а ексклузивни спонзор је „mCloud“. Књигу можете да купите на њиховој онлајн-продавници, као и у свим бољим књижарама у Србији.
Ко су били стручни рецензенти овог речника?
О: Рецензенти Речника су угледни стручњаци за све три области битне за овакав Речник:
- проф. др Божидар Раденковић, професор на Факултету организационих наука у Београду, из угла технологије;
- др Дејан Ајдачић, са Филолошког факултета у Гдањску, из угла лингвистике;
- Војислав Жанетић, предавач на Факултету за медије и комуникације у Београду, из угла комуникације.
Да ли могу да препишем неколико дефиниција из вашег речника за мој семинарски рад?
О: Коришћење Речника за личне и образовне сврхе, као и за друге некорцијалне сврхе је дозвољено по Закону о ауторском и сродним правима. Слободно преузмите тих неколико дефиниција, само наведите одакле сте их преузели.
Желим да за своју компанију направим сажети приручник о интернету, са извесним бројем појмова из Речника. Да ли је дозвољено то да урадим?
О: За било који облик комерцијалне употребе Речника, у целини и/или деловима, потребна је сагласност аутора. Погледајте веб-страну Услови коришћења.
Не могу да пронађем појам који тражим. Како се претражује Речник?
О: За објашњење свих начина претраге Речника посетите веб-страну Помоћ.
Није ми јасно на шта се односе оне скраћенице у заградама: в. п. с. у.
О: Све везано за структуру Речника и скраћенице коришћене у њему имате на веб-страни Легенда.
Пронашао сам грешку у дефиницији једног појма. Коме могу да се обратим да се то исправи?
О: Молимо вас да нам опис проблема и УРЛ (в. URL) веб-стране (прекопирајте га из адресног поља веб-прегледача) на којој сте то пронашли пошаљете поруком на адресу е-поште sugestije@recnikinterneta.rs. Хвала унапред!
Zasto je za recnik koriscena cirilica?
О: Сви међународни стандарди дефинишу ћирилицу као званично писмо за српски језик. Ћирилица је по Уставу Републике Србије, члан 10, службено писмо у нашој земљи. Ћирилица се на овим просторима користи већ 10 векова. Ово је енглеско-српски речник, те је сасвим природно да буде на писму које се зове српска ћирилица. Сва техничка ограничења рачунарске и онлајн употребе ћирилице су давно нестала, те би њено некоришћење било само изговор за техничко незнање.
У складу са општим цивилизацијским начелима, Унеско је још 2003. усвојио и Препоруку за промовисање и коришћење вишејезичности и универзалног приступа сајбер простору којом се, између осталог, захтева равноправно коришћење различитих језика и писама у оквиру глобалне интернет мреже.
Али, и поред свих набројаних чињеница, онима који имају лични проблем са ћирилицом, на овом веб-сајту је омогућена аутоматска транслитерација из ћирилице у латиницу. То пресловљавање се одвија простим кликом на дугме LAT, које се налази у горњем десном углу сваке веб-стране.